Kamarádky - první pomoc pro každou matku

30. března 2016 v 11:11 | Inspiromatka |  RADOSTI ŽIVOTA
Prakticky všechny matky malých dětí v mém okolí mají pocit osamělosti a současně touží mít čas sama na sebe. Znáte ten pocit taky? Doba mateřské a rodičovské dovolené je samozřejmě radostná, ale současně psychicky děsivě vyčerpávající. Začíná to nenápadně...
V šestinedělí se snažíte vzpamatovat z porodu a naučit se trochu zacházet s malým miminkem. Později, když už je možné chodit ven či přijímat návštěvy, jste po většinu času zase sama. Některým maminkám je proti srsti družit se s ostatními na dětském hřišti, protože se vám nechce trapně debatovat o plínkách a kašičkách a chybí vám "dospělácké" hovory o práci, kultuře a životě.Byla jsem na tom podobně. Když však po pár měsících řešíte každý den převážně jen plínky, jídlo, úklid a zábavu pro děti, pak se stejně s nějakou maminkou z hřiště dáte do party, protože potřebujete ventilovat všechny ty každodenní maličkosti, které chlapa ani kamarádky bez dětí nezajímají a neumí na ně adekvátně reagovat.
A dřívější přátelé už k vám nebudou chodit zdaleka tak často jako dřív, protože jednak nechtějí rušit, když máte to dítě. Navíc vědí, že by vám přidělali práci s úklidem před návštěvou (taky se každé návštěvě omlouváte, že nemáte dostatečně uklizeno?!) ... Možná taky začne váznout hovor, pokud návštěva taky náhodou nemá děti.

Dva druhy kamarádek


Izolovanost matek je skutečná a zachránit ji mohou jen kamarádky. Jenže které? Musíte mít prostě 2 party. Jedna jsou nové kamarádky z hřiště nebo dřívější kamarádky, které mají náhodou zrovna také malé děti. Jsou pro vás jako první pomoc, když už vás doma všechno štve, a potřebujete prchnout s dětmi někam, kde se jednak zabaví s jinými dětmi a současně si můžete vzájemně postěžovat. Resp. zjistit, že jinde se mámy perou taky s velkými problémy a vrátit se pak domů klidnější, že v něčem se máte přece jen líp než jiné matky.
Druhá skupina kamarádek jsou ty bez dětí, se kterými byste si rády popovídaly o pracovních tématech, životních plánech (pokud vám ještě nějaké zbyly) a vyčistily si hlavu od rodinné rutiny.
Podle mě, potřebujeme oba typy kamarádek, abychom si zachovaly zdravý rozum. Nejhorší, co může matka udělat, je nenajít si na kamarádky čas. Jakmile dopustíme, že práce a rodina nám neumožní setkávat se pravidelně s nějakými kamarádkami, velmi nepěkně se to podepíše na naší psychice.

Vyzkoušela jsem si sama na sobě. Ó, jak "k nepřežití" mi připadal každý den v domácnosti, když se mi odstěhovala daleko kamarádka, se kterou jsme chodily o víkendu pravidelně na kávu. Ty dvě hodiny svobody bez dětí s kamarádkou, které se můžete svěřit a pobavit se očemkoli, byl ventil, který mi pomáhal zvládnout celý další týden. Došlo mi, že bez kamarádek jsem troska. Takže pokud se náhodou cítíte na dně či bezradně, nestyďte se a okamžitě někomu v okolí zavolejte. Vzájemně se podpoříme, protože dnes se potřebuji vypovídat kamarádce já, a příště může potřebovat mou podporu ona.

Takže Míšo, Šárko, Andreo, Renčo, Romano, Martino a další kámošky... díky vám všem, že už jste mi tolikrát pomohly. A kdyby něco, jsem vám taky k dispozici!

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? Předem děkuji, že mi udělíte níže pár hvězdiček.

MOHL BY ZAJÍMAT VAŠI KAMARÁDKU? Sdílejte ho, viz. link dole.


Děkuji :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama