Halloween – slavit či neslavit?

29. října 2016 v 14:36 | Jana "Inspiromatka" |  RADOSTI ŽIVOTA
Poslední den respektive večer v říjnu se ve světě slaví svátek nazvaný Halloween. U nás se slaví jen minimálně a naši rodiče si v ten den připomínají spíše Svátek zesnulých. Osobně bych se tímto svátkem vůbec nezabývala. Ovšem vzhledem k tomu, že se v médiích (kterým se nelze vyhnout) zmínky o Halloweenu vyskytují a děti se ptají stále častěji, jestli budeme taky slavit, se k tomu musím nějak postavit. Oni totiž milují oslavy a párty všeho druhu, tak nemám to srdce je odpálit stylem "je to nesmysl, tohle slavit nebudeme".


Co je to Halloween a jak se slaví?

Zacituji Wikipedii: "Halloween (čti helouvín) je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a "koledují" o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj. Název vznikl zkrácením anglického "All Hallows' Evening", tedy "Předvečer Všech svatých"."

Pochybuji, že naši sousedi jsou na podobné koledníky připravení, takže klasická Halloweenská oslava u nás nepřipadá v úvahu. Klasická oslava svátku zesnulých ve formě návštěvy hřbitova by dětem taky nic neřekla, protože hroby našich příbuzných jsou na druhém konci republiky a děti s nimi nikdy do kontaktu nepřišli. A chodit prohlížet cizí hroby mi přijde morbidní.

Jak může moderní rodina svátek oslavit?

Dlouho jsem o tom přemýšlela, jak tento den přece jen udělat zvláštním, až mě napadla malá dětská párty. Na 31. říjen proto chystám pro své děti den, kdy si projdeme staré fotky prarodičů a příbuzných, kteří už nejsou s námi a zavzpomínáme nejen na své dětství, ale i na naše milé příbuzné. Děti by přeci měli trochu poznat své kořeny a prohlížení fotek milují.

Odpoledne jim dáme příležitost vytvořit si kostýmy a udělat se sebe pořádné příšerky. A nesmí chybět ani strašidelné malování na obličej. No a na večer bude nejlepší pozvat pár kamarádů a udělat si malou strašipárty. Kamarádka Martina už nás zásobuje skvělými nápady na občerstvení, jako jsou mandarinkové dýně, usekané linecké prstíky, banánoví duchové a podobně. Už je slyším, jak tu ty příšerky budou celý večer řvát a vzájemně se strašit. Že bychom udělali rovnou soutěž o nejstrašidelnější řev?

Další fantastické recepty a inspirace jsem našla samozřejmě i na Pinterestu… to byste měli vidět.


Slavíte také Halloween nebo máte nějaké další bezva tipy?

USEKANÉ LINECKÉ PRSTÍKY - DOKONALÉ OBČERSTVENÍ NA VAŠI HALLOWEENSKOU PÁRTY...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama