Motivace dětí aneb hvězdičky jako pochvala?

23. října 2016 v 17:05 | Jana "Inspiromatka" |  RADOSTI ŽIVOTA
Jsou chvíle, kdy si některé mámy zoufají, že jsou doma na všechno samy, že nikdo nepomáhá a nedělá co má. Nedávno jsem už byla taky zoufalá, jak dětem musím pořád připomínat, co mají dělat a oni všechno ignorují. Vysvětlování a promlouvání do duše fungovalo tak 5 minut, přísnost taky. Hledala jsem proto řešení, jak se domluvit na plnění povinností.
V jedné osvícené chvilce mi dcera řekla, zda jí dám jedničku s hvězdičkou za to, že mi pochválila večeři a pěkně po sobě uklidila. Řekla jsem, že bych jí dala i dvě... a nápad byl tu. Děti budou sbírat body za odměnu. Míša nadšeně souhlasila a hned mě přinutila vytvořit tabulku. Jak to teď u nás funguje?


Pochvala - hvězdička & pokárání - černý puntík

Naše tabulka má dva řádky a deset políček. V prvním řádku je prostor na zelené hvězdičky jako forma pochvaly: za úklid hraček, rychlé převlékání a úklid postýlky bez připomínání, za pomoc s utíráním nádobí a jiné "správňácké" věci.
V druhém řádku pak přistávají černé tečky jako forma pokárání, když někdo udělá nepořádek a odmítne uklízet, když si děti vzájemně ubližují a ničí věci, nebo hodně neposlouchají rodiče... žádné malichernosti, jen větší věci, které nás fakt hodně rozlobí.
V tomto systému je ale důležité, aby děti věděli předem, co je jejich motivace a co konečný trest. Například Michalka si jako motivaci vybrala, že za 10 hvězdiček dostane nanuk. Daník se rozhodl pro lízátko. Jako trest za 10 černých puntíků souhlasila Míša s čistěním bot a Daník bude 2 dny bez večerní pohádky.

Do jaké míry motivace hvězdičkami funguje?

Na začátku děti prohlásily, že je to dobrý nápad. Po 2 dnech systém funguje z 50%. To znamená, že Michalka se může přetrhnout a sama vymýšlí, co by mohla udělat, aby získala co nejvíc hvězdiček. Sama od sebe se převléká, uklízí co může a dokonce se o mě starala jako bych byla v lázních. Uložila mě do své postele, přikryla dekou, učesala, namazala záda... už dlouho jsem se necítila tak skvěle. Za 2 dny získala 8 hvězdiček a to ještě není večer. Černý puntík má jen jeden a moc dobře chápe, že si ho zasloužila. Prostě paráda.
U Daníka systém bohužel tak dobře nezafungoval. Z prvních 3 hvězdiček měl takovou vlažnou radost, první černý puntík ho naštval a při dalším průšvihu, kdy jsme ho za trest poslali do pokojíčku akorát tabulku s bodováním důkladně zmačkal. Snaha o získání odměny naprosto žádná. Chápu, že každý je jiný, a na všechny to nefunguje, ale 50% úspěch považuji za velkou výhru a pro strhanou matku je to značná úleva. Takže to klidně vyzkoušejte taky. Ta zkoušku člověk nic nedá, ne?!

Škoda jen, že se to nedá aplikovat i na tatínky...

Pokud máte nějaký podobný tip, který by mi pomohl domluvit se se synem či tatínkem, budu vděčná za rady. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radek Radek | 29. října 2016 v 7:05 | Reagovat

Konečně jsem to sehnal, na http://rckane.cz jsem našel kvalitního drona za super cenu, ale mají tam i spousta jiných rc modelů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama