Už nebudu dětem kupovat hračky. Vyrobím je...

27. března 2017 v 22:14 | Jana "Inspiromatka" |  TVOŘÍME S DĚTMI
Jakmile děti v televizi zahlédnou nějaký zajímavý kreslený film, hned mě bombardují, že chtějí v hračkářství koupit nějakou oblíbenou postavičku nebo hračku. Sami dobře víte, že to není možné. Hračky jsou opravdu drahé a ne všechny věci, které si děti vysní v obchodech mají. Naposledy jim uhranul kreslené příběhy Elfové a najednou toužili mít draka...
Uvědomila jsem si, že slova "nemůžete mít vše, co chcete" jim říkám docela často a samotnou mě to už začíná mrzet. Na druhou stranu dodnes si pamatuji, jak jsem byla léta zklamaná, že jsem jako dítě od rodičů nikdy nedostala mončičáka, zatímco ostatní děti ho měly. Prostě mi došlo, že to co dospělým přijde jako drahá zbytečnost může být pro naše děti opravdu citově důležité. Netvrdím, že by měli dostat všechno, ale napadlo mě, že jsou věci, které mohu dětem vyrobit sama, aniž bych tím ruinovala rodinný rozpočet. Jak? Pomocí svého 3D pera. Úžasná věcička...
Nejsem úplné dřevo a práce s 3D perem mě velmi baví. Takže jsem to riskla a zkusila si vyrobit vlastního plastového dráčka. Pokud byste chtěli něco podobného zkusit, poradím vám jak na to... Podmínkou je samozřejmě mít 3D pero. Je to bezvadná věc pro kreslení a zvoření plastových modelů a dekorací, ale i opravy plastových hraček.

3D drak - fotonávod

 1. Doporučuji začít tím, že na podložku nakreslíte stopu draka. Je prakticky stejná jako stopa slepice nebo jiného ptáka - 3 pařátky dopředu a jeden dozadu. Jednou či dvěma linkami pařátky na podložce spojíte pro lepší zpevnění během tvoření (později se tyto spojnice kleštičkami odstříhnou). Začnete vrstvit na nohy další hmotu. krouživými pohyby pak začnete vrstvit nožky draka do výšky.

  .
 2. Jakmile se dostanete s nožkama do výšky, kde by měl mít drak (podle vaší představy) bříško, spojte obě nohy několika čarami natavené plastové 3D struny. Od nožek pak táhněte struny šikmo dolů k podložce, kde budete později formovat ocas 3D draka.

  .
 3. Na opačnou stranu pak do výšky začnete vytahovat struny jako kostru pro tělo a budoucí krk. Postupně hmotu vrstvíte a kostru zpěvňujete. Tvarujete širší stehýnka, formujete ocas, zpevňujete trup.

  .
 4. V místě, kde by měl být drak nejmohutnější (kulatý hřbet a břicho) vytáhnete struny vždy trochu do prostoru a jakmile kostra zatuhne můžete ji zase doplnit hmotou.

  .
 5. Jakmile je trup zpevněný a stabilní (je dostatek hmoty a opora na ocase a hřbetu), je možné začít vytahovat kostru hlavy.

  .
 6. Stačí hrubé čáry, které postupně vyplníte.

  .
 7. Detaily a finální podobu hlavy budete postupně tvarovat a vrstvit.

  .
 8. Křídla si můžete předpřipravit na papírové podložce. Nakreslíte si na papír šablonu základu křídel (klidně je rozdělte na díly podle toho, jak je chcete mít složené. Vykreslíte je 3D strunou, jednotlivé díly k sobě strunou spojíte a nakonec přitavíte k tělu draka a dotvarujete podle potřeb.

  .
 9. Detaily na drakovi (nadočnickové oblouky, čumák s nozdrami, zuby, hrboly na hřbetu draka a pod.) si pak už každý dotvoří dle své fantazie. Až je drak hotový, můžete odštípnout stabilizační spojnice mezi jeho nožkama.

  .
A vida - 3D dráček Zelenáček je na světě. Na materiálu nás stál asi jen 65 Kč a asi hodinu mého času, který jsem si naprosto užila. Nadšení mých dětí nebralo mezí, protože takového draka prostě nikdo nemá! A co si budem povídat, už mi sepsali seznam dalších věcí, které bych jim měla ještě vyrobit.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 donlabuznik donlabuznik | 24. dubna 2018 v 21:40 | Reagovat

Ahoj dráček se ti rozhodně povedl, jsi opravdu zručná, ale obávám se, že pro moje děti by to byla hračka jen na pár minut, když nakupuji hračky, koukám se po nějakých odolných a pokud možno kreativních, nejlépe mi pak vychází dřevěné hračky z https://hrackyzadobrekacky.cz/drevene-hracky Ty jsou prakticky nezničitelné a děti si s tím hrají hodiny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama