TVOŘÍME S DĚTMI

Už nebudu dětem kupovat hračky. Vyrobím je...

27. března 2017 v 22:14 | Jana "Inspiromatka"
Jakmile děti v televizi zahlédnou nějaký zajímavý kreslený film, hned mě bombardují, že chtějí v hračkářství koupit nějakou oblíbenou postavičku nebo hračku. Sami dobře víte, že to není možné. Hračky jsou opravdu drahé a ne všechny věci, které si děti vysní v obchodech mají. Naposledy jim uhranul kreslené příběhy Elfové a najednou toužili mít draka...
Uvědomila jsem si, že slova "nemůžete mít vše, co chcete" jim říkám docela často a samotnou mě to už začíná mrzet. Na druhou stranu dodnes si pamatuji, jak jsem byla léta zklamaná, že jsem jako dítě od rodičů nikdy nedostala mončičáka, zatímco ostatní děti ho měly. Prostě mi došlo, že to co dospělým přijde jako drahá zbytečnost může být pro naše děti opravdu citově důležité. Netvrdím, že by měli dostat všechno, ale napadlo mě, že jsou věci, které mohu dětem vyrobit sama, aniž bych tím ruinovala rodinný rozpočet. Jak? Pomocí svého 3D pera. Úžasná věcička...

Konečně mám 3D pero na kreslení a opravu hraček

16. října 2016 v 17:14 | Jana "Inspiromatka"
Je to už více než rok, co jsem si udělala velkou radost a koupila si 3D pero. Nevím, jestli víte, o co jde, ale je to bezvadná věcička pro kreativní dušičky, jako jsem já. Funguje podobně jako tavná pistole na lepidlo. Na jednom konci se tam vsune hmota, která se uvnitř nataví a ven vytéká měkká tvarovatelná a rychle tuhne. Viděla jsem na Youtube spoustu ukázek, co všechno se dá s 3D perem tvořit a úplně mi to učarovalo.
Tenkrát jsem ho nadšeně vyzkoušela a bylo to opravdu super. Dcera hned škemrala, abych jí něco vytvořila, takže jsem hned vyzkoušela princeznovskou korunku a motýlka. Pak mě převálcovala každodenní realita a na 3D pero nebyl čas… až do dnes. Víte proč?

Rodinné fotoalbum na zdi

18. července 2016 v 21:20 | Jana "Inspiromatka"
Léto je ideální doba k rekonstrukcím a vylepšování domácnosti. Původně jsem chtěla využít týden, kdy budou děti u babiček, pouze k relaxaci, srovnání spánkového deficitu... prostě abych se po pěti letech péče o rodinu věnovala chvilku pouze sama sobě. První dva dny mi to šlo docela dobře. Mimo běžné práce jsem si užila své oblíbené filmy, do syta se vyspala, jídlo jedla beze spěchu a vyrušování. Prostě blaho.
Ale pak přišlo dilema a co dál?! Kamarádky neměly na "flámování" čas (jejich prázdninový harmonogram s dětmi se zcela minul s tím naším) a co sama. Došlo mi, že je čas si splnit své přání a zužitkovat nahromaděné rodinné fotky, rámečky ležící 2 roky ve skříni, a současně udělat doma v kuchyni pořádek. Znáte to - zeď od barev, jídla, spousta drobností, které vám rodina nechce dovolit vyhodit (např. prázdné dózy od sunaru, větvičky a kamínky z výletů, ulomené kusy hraček...).

DYI aneb jak jsme si vyrobili dětský dalekohled

14. května 2016 v 21:22 | Jana "Inspiromatka"
Říkáte si, že je třeba rozvíjet dětské dovednosti a umožnit jim něco tvořit, dokud na to mají chuť? Souhlasím a taky vím, jak je obtížné vymyslet, co tedy s dětmi dělat. Nedávno jsem však pochopila, že nemusím úplně všechno vymýšlet sama, ale že mám nechat prostor pro kreativitu dětem. Umí docela překvapit.
Všimla jsem si totiž, jak si Míša vzala papírovou ruličku, která zbyla po odmotání papírových utěrek, a hrála si, že má dalekohled a vyhlíží piráty na moři. "Kapitáneeee, máme v lodi díruuuu...," halekala z plných plic. A hned tu byl nápad - vyrobíme si papírový dětský dalekohled. Vlastně dva, protože jakmile má něco Míša, chce to okamžitě i Danda. Takže jsme vytáhli naši krabici na "tvoření" a začali s výrobou dalekohledů. A teď vám poradíme, jak na to.

Čarodějky a čarodějové - připravte se...

27. dubna 2016 v 12:13 | Jana "Inspiromatka"
Závidím svým dětem, kolik mají v dnešní době příležitostí chodit na nejrůznější oslavy, akce a zejména navlékat se do kostýmů. Už je to zase tady - poslední duben a "pálení čarodějnic". Vloni jsme tuto akci vyzkoušeli poprvé a bylo to super. Není divu, že už týden děti přemýšlí, co všechno potřebují připravit jak na Čarodějnický bál ve školce, ale i sobotní hlavní akci. Nevíme sice ještě přesně, kam půjdeme, ale výběr je pestrý, takže určitě něco najdeme.

Zásadní je však důkladná příprava a ta proběhne dnes. Kontrola kostýmů z minulého roku, jestli se do nich ještě vejdou... Daník má upravené triko po tátovi jako hábit, takže ten vydrží ještě pár let. Míša má své šatičky a z těch už možná vyrostla... A co ještě?

Prší a nedá se jít ven? Je čas si udělat doma maškarní!

24. dubna 2016 v 7:45 | Jana "Inspiromatka"
Jaro je typické tím, že počasí je nevyzpytatelné (respektive deštivé) a občas se stane, že musíte s děti zůstat doma. Pokud si zoufáte, co máte dětem zase vymýšlet za program, aby se zabavily, mám pro vás tip. Udělejte si doma malé rodinné maškarní. A klidně přizvěte i nějakou sousedku nebo kamarádku s dalšími dětmi.
Nemáte doma kostýmy? Ale to je omyl... nepotřebujete žádné speciální kupované kostýmy. Myslím, že doma najdete vše, co je potřeba. My máme výbavy na maškarní skoro celou krabici a další kousky přibývají. Chcete trochu naší inspirace? To nejlepší uvidíte na fotkách z našeho alba...

Nejkrásnější korková nástěnka do pokojíčku

12. dubna 2016 v 19:54 | Jana "Inspiromatka"
Jakmile děti začnou tvořit své první roztomilé "čmáranice", je potřeba připravit malým umělcům prostor, kam jejich dílka vystavit. Logickým řešením je korková nástěnka, ale ruku na srdce - komu z vás se ta hnědá příšera líbí? Opravdu se hodí do interiéru dětského pokoje?

S dětmi jsme vymysleli jednoduchý způsob, jak z obyčejné korkové nástěnky udělat super designovou záležitost. Stačí pár drobností: akrylovou barvu, plochý štětec, samolepicí folii s libovolným designem (případně barevný balicí papír a lepidlo ve spreji).
Jak postupovat?

Podkolenková žížalí farma

30. března 2016 v 13:55 | Jana Inspiromatka
Musím přiznat, že stále víc obdivuji učitelky ve školkách. Každý týden s dětmi tvoří nějaké nové věci, aby rozvíjely jejich kreativitu a dovednosti. Musejí být samozřejmě přiměřené jejich věku, ale i tak už několikrát inspirovaly mě samotnou k něčemu pořádnému. Díky nim totiž v loňském roce u nás doma vznikla Podkolenková žížalí farma.
Syn totiž přinesl ze školky ponožku vycpanou vatou, několikrát převázanou starými šňůrkami od bot a namalovanýma očima. Prostě malá jednoduchá mini stonožka. Ten nápad mě tak zaujal, že jsem se ho pokusila dotáhnout k dokonalosti a začala vyrábět maxi žížaly. A rozhodně je zvládnete i vy...

Velikonoční pečení - beránek

30. března 2016 v 11:47 | Jana Inspiromatka
Velikonoce sice už skončily, ale stejně máme občas potřebu se pochlubit tím, co se nám podařilo vytvořit. K velikonočním svátkům totiž patří nejen malování vajíček či pletení pomlázky, ale taky pečení. Až si občas ríkám, že náš národ myslí jen a jen na "žrádlo". Trochu mě to štve, ale stejně se dětí doma věčně ptáme, jestli mají hlad a když se nezeptáme my dospělí, tak přiběhnou sami, že chtějí jíst.
Každopádně Velikonoce jsou svátky, kdy chceme ukuchtit něco zajímavého, takže obvykle hledáme inspirace a návody, jak vyrobit netradiční dobroty. Přiznávám, že letos jsem od pečení zcela upustila - a nestydím se za to! Skvělý kousek se mi totiž povedl vloni a doteď se se zalíbením kochám fotkami perfektního Velikonočního beránka.

Letošní velikonoční tvoření pro děti

29. března 2016 v 12:01 | Jana Inspiromatka
Každá unavená matka hledá něco, co dokáže její ratolesti zabavit na delší dobu, aby měla aspoň trochu času zajít si v klidu na toaletu nebo si vypít kafe, dokud je ještě trochu teplé. Mně se to letos povedlo a proto "Bůh žehnej" ozdobným děrovačkám.
O ozdobných děrovačkách jsem věděla už delší dobu, ale připadaly mi jako nákladná zbytečnost. Přesto když měla dcera své páté narozeniny, půjčila jsem si dvě děrovačky od sousedky, aby měly holčičky na oslavě nějakou zábavu a mohly lepit, malovat a tvořit. Ohromilo, jak dlouho si holky vydržely s děrovačkami hrát. Proto, když dcera prosila, abychom je také koupili, tak jsem dlouho neváhala. A vyplatilo se!
 
 

Reklama